Hírek
2013. Március 08. 09:01, péntek |
Helyi
Forrás: MTI
VM: a vetőmag stratégiai termék
A magyar vetőmag stratégiai termék, előállítása jelenleg 130 ezer hektáron történik
a termőterület bővítése nemzetbiztonsági érdek - mondta Szépe Ferenc, a Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője a magyar növénynemesítés nemzetközi hírű kutatóinak részvételével csütörtökön kezdett tudományos tanácskozáson a Pannon Egyetem Georgikon Karán Keszthelyen.
Magyarország az Európai Unión belül a 3., a világon a 9. legjelentősebb vetőmag-exportőr - tette hozzá.
A növénynemesítés és a hozzá kapcsolódó kutatások meghatározóak a korszerű és magas szintű mezőgazdaság fejlődése szempontjából - szögezte le Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) főtitkára.
Szépe Ferenc kiemelte, hogy a tárca koordinálásával folyamatban van az agrárkutatási műhelyek szervezeti átalakítása. A cél, hogy az agrárium szereplői számára hozzáférhető, és hasznosítható kutatási eredmények szülessenek a versenyképesség megőrzése érdekében. A génmegőrzés fontosságáról szólva kiemelte: a megváltozott környezethez alkalmazkodó, szárazságtűrő, és a betegségeknek ellenálló növényfajtákra van szükség, amelyhez a génbankok jó kiindulási lehetőséget szolgáltatnak.
Az akadémia főtitkára úgy ítélte meg, hogy Magyarország európai szinten is kiváló alapokkal rendelkezik, a kutatók ki tudják használni a meglévő lehetőségeket. Felhívta a figyelmet arra, hogy az MTA Lendület programjára március 15-ig lehet jelentkezni, idén közel harminc új kutatói csoport létesülhet.
A nemzetközileg kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldről történő hazahívására, a sikeres fiatal kutatók elvándorlásának visszaszorítására, előrelépési lehetőségeik bővítésére, illetve az akadémiai kutatóintézet-hálózat és az egyetemek versenyképességének növelésére elindított program keretében tavaly a második félévben 37, azt megelőzően 2009-től összesen 28 kutatócsoport állt fel.
Az MTA Agrártudományok Osztályának Növénynemesítési Tudományos Bizottsága, és a Magyar Növénynemesítők Egyesülete idén már a 19. alkalommal rendezte meg a Növénynemesítési Tudományos Napot - mondta Veisz Ottó, az MTA tudományos bizottságának elnöke. Az elmúlt egy év alatt nemesített növényfajták mellett a szakemberek bemutatják a genetika, kórtan, rezisztencia területein elért eredményeiket.
ij
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 05. 07:38, péntek | Bulvár
37 milliárdos faluépítésbe kezd a magyar kormány Azerbajdzsánban
2025. December 05. 07:37, péntek | Sport
Labdarúgó NB I - Nyert a Ferencváros Kisvárdán, ezzel az élre állt
A címvédő Ferencváros egygólos győzelmet aratott Kisvárdán a labdarúgó Fizz Liga 5. fordulójából elhalasztott és csütörtökön pótolt mérkőzésen, ezzel az élre állt a tabellán.
2025. December 05. 07:36, péntek | Életmód
A mecseki Zengőn álló építmény lett az Év kilátója 2025-ben
A magyar turisták szavazatai alapján dőlt el, hogy a Mecsek-hegység legmagasabb hegyén álló, az arról elnevezett építmény lett az Év kilátója pályázat győztese
2025. December 05. 07:35, péntek | Külföld
Donald Trump nagyon jónak minősítette megbízottjai és Vlagyimir Putyin moszkvai találkozóját
Donald Trump amerikai elnök nagyon jónak minősítette megbízottjai és Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Moszkvában tartott találkozóját.
