Városlista
2025. december 5, péntek - Vilma

Hírek

2012. Március 28. 08:39, szerda | Helyi
Forrás: MTI

Pollenhelyzet - Jelenleg a ciprus- és tiszafafélék okozzák a legtöbb gondot

Pollenhelyzet - Jelenleg a ciprus- és tiszafafélék okozzák a legtöbb gondot

A pollenallergiával küzdők számára jelenleg a ciprus- és tiszafafélék virágzása okozhatja a legnagyobb problémát,

pollenszórásuk intenzitása országszerte négy településen nagyon magas, további tíz településen pedig magasnak számít.

Az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) a honlapján rendszeresen frissíti az egyes allergén növények - a mogyoró, az éger, a ciprus- és tiszafafélék, a kőris, a nyár, a gomba, a szil és a fűz - pollenszórására vonatkozó mérési eredményeket. Ez alapján egy térképen öt különböző színnel jelölik az egyes településeket a különböző allergének intenzitása alapján.
A fehér szín azt jelenti, hogy az adott növény pollenje nincs jelen az úgynevezett pollencsapdában. A pollenszemek alacsony intenzitását sötétzölddel, a közepes intenzitást világoszölddel jelölik. A magas intenzitást narancssárga, a nagyon magas intenzitást piros színnel jelzi az OKI.
Az intézet kedd délután közzétett mérései alapján a ciprus- és tiszafafélék pollenintenzitása négy településen - Budapesten, Veszprémben, Győrben és Pécsen - nagyon magas. Narancssárga színnel tíz települést jelöltek, vagyis a ciprus- és tiszafafélék pollenintenzitása magasnak számít Szombathelyen, Zalaegerszegen, Székesfehérváron, Kaposváron, Szekszárdon, Kecskeméten, Szolnokon, Salgótarjánban, Egerben és Miskolcon.
A tavaszi pollenszezon első növényei - a mogyoró és az éger - is több helyen okozhat még gondot az allergiások számára. A mogyoró pollenintenzitása jelenleg Békéscsabán nagyon magasnak, Miskolcon magasnak számít. Az égerre vonatkozóan tíz településen - Salgótarján, Miskolc, Budapest, Szolnok, Győr, Veszprém, Zalaegerszeg, Kaposvár, Pécs és Szekszárd - mértek magas pollenértéket. Ezek mellett a nyárfa pollenintenzitása Budapesten nagyon magas, Győrben, Salgótarjánban, Szolnokon, Kecskeméten és Szegeden pedig magas.
A pollencsapdák magas értékeket mutattak a kőris és a gomba esetében is. A kőris pollenintenzitását Szolnokon és Kecskeméten, míg a gombáét Zalaegerszegen találták magasnak. A többi - az OKI által a tavaszi szezonban rendszeresen mért - allergén növény esetében a legfrissebb mérések során nem mutattak ki magas értékeket.
Paller Judit országos tiszti főorvos és Apatini Dóra, az OKI biológusa múlt csütörtökön sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet: a kései téli fagy miatt később kezdődött az allergén fák pollenszórása, de a mostani meleg idő alapján erős pollenszezonra készülhetünk.
Apatini Dóra kiemelte: jelenleg a legnagyobb gondot a ciprus- és a tiszafafélék jelentik, áprilisban viszont beindul a pázsitfűfélék virágzása is, amelyek nagyon erős allergénnek számítanak, s ez a pollenallergiások közül sokakat érint.
Paller Judit kifejtette: a mogyoró és az éger már január elején elkezdte szórni a polleneket, a februári fagy viszont megakadályozta, hogy ezek napi koncentrációja elérje a tüneteket okozó szintet. A meleg idő hatására viszont most 7-8 allergén fa virágzik egyszerre, míg áprilisban, a tavaszi szezon csúcsidőszakában akár 15 fa virágpora is jelen lehet egyszerre a levegőben - tette hozzá Paller Judit.
A magyar lakosság körülbelül 10 százaléka allergiás, a pollenallergia mintegy kétszázezer embert érint. Köztük viszont sokan egyszerre több allergénre is érzékenyek - hangsúlyozta a tiszti főorvos.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 05. 07:37, péntek | Sport

Labdarúgó NB I - Nyert a Ferencváros Kisvárdán, ezzel az élre állt

A címvédő Ferencváros egygólos győzelmet aratott Kisvárdán a labdarúgó Fizz Liga 5. fordulójából elhalasztott és csütörtökön pótolt mérkőzésen, ezzel az élre állt a tabellán.

2025. December 05. 07:36, péntek | Életmód

A mecseki Zengőn álló építmény lett az Év kilátója 2025-ben

A magyar turisták szavazatai alapján dőlt el, hogy a Mecsek-hegység legmagasabb hegyén álló, az arról elnevezett építmény lett az Év kilátója pályázat győztese

2025. December 05. 07:35, péntek | Külföld

Donald Trump nagyon jónak minősítette megbízottjai és Vlagyimir Putyin moszkvai találkozóját

Donald Trump amerikai elnök nagyon jónak minősítette megbízottjai és Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Moszkvában tartott találkozóját.