Hírek
2014. Május 29. 11:26, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
Nem kizárt, hogy szabotázsakció miatt zuhant le a Proton hordozórakéta
A tényfeltáró bizottság megállapította, milyen műszaki hiba okozhatta az orosz Proton hordozórakéta két héttel ezelőtti balesetét, egyúttal nem zárta ki, hogy szabotázsakció történt.
A baleset legvalószínűbb oka az, hogy szétesett a harmadik fokozat kormányának motorjában a turbószivattyú csapágyának rögzítője. Még további három lehetőséget is vizsgálnak - idézte az Interfax hírügynökség csütörtökön a testület megállapításait.
Alekszandr Danyiljuk, az orosz űrhivatal, a Roszkoszmosz kutatóintézetének (CNIIMas) igazgatóhelyettese úgy fogalmazott, hogy "a szándékos szabotázs lehetősége sem zárható ki".
A szabotázsakcióval kapcsolatos megállapításról Dmitrij Rogozin, az orosz űrkutatást és a hadiipart felügyelő orosz miniszterelnök-helyettes közölte csütörtökön Twitter-oldalán, hogy előbb be kell fejezni a vizsgálatot, annak eredményeit pedig be kell terjeszteni a kormánynak, csak ezt követően kell a társadalmat szembesíteni azzal, hogy mi történt.
Korábbi értesülések szerint Rogozin a balesetet követően "keményen elbeszélgetett" a Hrunyicsev rakétagyár moszkvai, voronyezsi és permi üzemeinek igazgatóival. Szerinte az űripari eszközöket előállító rendszer válsága vezetett a minőség romlásához, és úgy vélte, hogy az űripar gyökeres átalakításának következetes véghezvitele az egyetlen megoldás.
A baleset május 16-án történt. Az orosz hordozórakétának egy nagy teljesítményű távközlési műholdat kellett volna Föld körüli pályára állítania, de a repülés 545. másodpercében meghibásodott, és a Csendes-óceán felett megsemmisült.
A Proton-M hordozórakéta az eddigi legnagyobb teljesítményű és legkorszerűbb orosz távközlési műholdat állította volna Föld körüli pályára. Az Ekszpreszsz-AP4R típusú, 5,8 tonnás műholdat az EADS Astrium európai vállalat gyártotta orosz megrendelésre. A csaknem egymilliárd rubelt (6,4 milliárd forint) érő távközlési berendezés adásai lefedték volna egész Oroszország, illetve a FÁK-tagországok területét, és a műhold internet-elérést biztosított volna Oroszország nagy kiterjedésű, távoli területeinek.
Tavaly július 2-án is baleset történt egy ugyanilyen Proton rakétával. A felbocsátás után egy perccel a hordozórakéta három orosz navigációs műholddal együtt Bajkonur területén zuhant le, 2,5 kilométerre a kilövőállástól.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 10. 08:00, vasárnap | Külföld
Tízmilliárd dolláros nagyságrendben költöttek politikai reklámokra a 2024-es amerikai választáson a jelöltek és szervezeteik
Megközelítette a tizenegy milliárd dollárt a 2024-es amerikai elnökválasztás teljes kampányreklám-költése - derül ki az amerikai politikai reklámok figyelésével foglalkozó AdImpact nevű szervezet szombaton kiadott összegzéséből.
2024. November 09. 07:53, szombat | Külföld
Putyin gratulált Trumpnak az elnökválasztási győzelméhez
Gratulált Vlagyimir Putyin orosz államfő Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez csütörtökön a Valdaj nemzetközi vitaklub élőben közvetített plenáris üléséről.
2024. November 09. 07:44, szombat | Külföld
Amerikai hatóságok szerint Donald Trump elleni merényletre adott megbízást az elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi G
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda - derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelent
2024. November 08. 06:00, péntek | Külföld
EPC-csúcs - Volodimir Zelenszkij: a tűzszünet jelenleg nem jelentene megoldást
A tűzszünet jelenleg nem jelentene megoldást az orosz-ukrán háborúban, mert nem garantálná, hogy Ukrajna szuverenitása, függetlensége visszaállhat