Városlista
2024. május 19, vasárnap - Ivó, Milán

Hírek

2012. Szeptember 26. 13:40, szerda | Helyi
Forrás: balaton.hu

Újabb parlagi sasokat mérgeztek meg

Újabb parlagi sasokat mérgeztek meg

Ismét megmérgeztek két fokozottan védett parlagi sast, a rendőrség ismeretlen tettes ellen indított nyomozást.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében született fiatal madarak a napokban hagyták volna el fészküket, hogy megkezdjék önálló életüket a Kárpát-medencében. Ősszel és télen általában megnő a mérgezéses esetek száma, ami egyrészt annak tudható be, hogy a szülőket elhagyó tapasztalatlan első éves madarak nagyobb területeken kóborolnak, illetve, hogy a növényzettel nem borított tájon könnyebben megtalálják a kihelyezett csalétkeket. A mostani esetben azonban a sasokat a fészek közvetlen közelében találták, így nem zárható ki, hogy valaki ezt a családot szerette volna kiirtani. A szülőmadarakat az eset óta nem látták, így egyelőre nem tudni, hogy ők is ettek-e a méregből. A sasok mellett négy holló és két kutya tetemét is megtalálták, az állatok toxikológiai vizsgálata még tart.

Az esetet felfedező helyi gazdálkodó először csak az egyik madarat találta meg és értesítette a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntesét, aki miután még észlelt gyenge életfunkciókat a madárnál elindult vele az állatorvoshoz, de a sas fél órán belül elpusztult. A madarász ekkor visszafordult, mert sejtette, hogy a család többi tagja is ehetett a mérgezett csaliból. Ekkor talált rá a másik madárra, amellyel még eljutott ugyan az állatorvosi rendelőbe, de már a beadott ellenanyag sem tudta megmenteni az életét. Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság feljelentése alapján a nyomozás elindult, a két parlagi sas és a négy holló természetvédelmi értéke 2,2 millió forint. A Vidékfejlesztési Minisztérium Környezetügyért Felelős Államtitkársága és az MME korábbi felajánlásából, illetve a civil szervezethez beérkezett adományokból 100 ezer forint nyomravezetői díj jár azoknak, aki a vádemelést megalapozó információkat adnak az esetről.

Horváth Márton, az MME parlagisas-védelmi programjának vezetője elmondta: „A védett és fokozottan védett ragadozómadarak szándékos pusztítása mindig problémát jelentett Magyarországon. Az erős mérgek bekerülnek a táplálékláncba, elkóborolt háziállatok is ehetnek a tetemekből, illetve komoly veszélyt jelentenek az emberekre is”.

Az MME az idén egy nagyszabású európai uniós által támogatott LIFE program koordinációját vállalta magára, amelynek célja a madarakkal kapcsolatos bűncselekmények visszaszorítása. A munka során többek között létrehoznak egy országos állatorvosi hálózatot a sérült madarak kezelésére, megszervezik a veszélyeztetett fészkek őrzését, valamint ahol szükséges mesterséges fészkekkel, időszakos etetéssel segítik elő a madarak megtelepedését, túlélését. A bűncselekmények felderítési arányának növelése érdekében a résztvevő szervezetek fokozott őrjáratokat tartanak a veszélyeztetett területeken, amelyben speciálisan kiképzett keresőkutyák is segítik a természetvédőket, valamint fenntartanak majd egy közvetlen telefonvonalat (20/251-44-04), ahol a természetvédelmi bűncselekményekkel kapcsolatos bejelentéseket várják.

Címkék: állatvédelem

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 18. 16:00, szombat | Belföld

Baleset-tűz

Meghalt egy ember egy dombóvári háztűzben

2024. Május 18. 11:00, szombat | Sport

RÖVIDHÍR!

3x3-as olimpiai selejtező - Győzött a férfi válogatott, szombaton dől el a továbbjutás

2024. Május 18. 11:00, szombat | Életmód

Kormány-egészség

Hornung Ágnes: ismét támogatásra pályázhatnak az 1-es típusú diabétesszel foglalkozó civil szervezetek

2024. Május 18. 09:24, szombat | Külföld

Voks 24 - Volt, amikor egy EP-mandátumhoz 116 ezer szavazat is elég volt

Az eddigi legmagasabb európai parlamenti (EP-) választási részvételnél, 2019-ben, csaknem 174 ezer szavazatra volt szükség ahhoz, hogy egy európai parlamenti (EP-) lista átlépje Magyarországon az 5 százalékos küszöböt