Városlista
2026. június 13, szombat - Antal, Anett

Hírek

2013. Április 10. 08:24, szerda | Helyi
Forrás: MTI

Hétszeresére nőtt a vadászati ágazat nyeresége Zala megyében

Hétszeresére nőtt a vadászati ágazat nyeresége Zala megyében

A folyamatosan növekvő vadkárok ellenére a 2012-2013-as vadászati idényben hétszeresére nőtt a vadászati ágazat nyeresége Zala megyében

- tájékoztatta a Zala Megyei Kormányhivatal vadászati osztályvezetője kedden az MTI-t.

Lázár Attila elmondta: a társaságok a tavalyi évet 126 millió forint nyereséggel zárták, míg a 2011-2012-es vadászati idényben 18 millió forint eredményt sikerült elérni. Négy évvel ezelőtt még veszteséges volt az ágazat; 2009-ben 62 millió forint, 2010-ben pedig 53 millió forint volt a veszteség.
Az 52 vadászterület vadgazdálkodási jelentése alapján a tavalyi árbevétel 1,672 milliárd forint volt. A vadhús értékesítéséből 486 millió forint árbevétel származott, 236 millió forinttal több mint 2011-ben. A bérkilövések bevétele 716 millió forintot tett ki, ebből 416 millió forintot hazai vadászok fizettek ki. A korábbi években a külföldi bérlelövésekből származott az ágazatnak nagyobb bevétele, tavaly viszont a belföldi bérvadászoknak nyújtott szolgáltatás hozott többet.
A zalai erdőkbe közel 40 országból érkeztek bérvadászok. Tavaly 4 ezer állami vadászati engedélyt adtak ki, ennek több mint a felét - mintegy 2540 darabot - osztrák állampolgárok váltottak ki. A legnagyobb számban németek és olaszok, kisebb létszámban pedig szlovákok, szlovének és csehek vesznek részt a vadászatokon, de tavaly Libanonból, Izraelből és az Egyesült Arab Emirátusból is érkeztek bérvadászok.
A vadászati osztályvezető szólt arról is, hogy mezőgazdasági vadkárra tavaly 419 millió forintot fizetek ki, 40 millió forinttal többet, mint egy évvel korábban. A kifizetett erdei vadkár 11 millió forint volt, ezen felül vadkárelhárító kerítések kiépítésére is költöttek. A legnagyobb károkat a vaddisznók okozzák, ezért a hatóság csökkenteni szeretné az egyre inkább szaporodó állományt. A tavalyi vadászatok, hajtóvadászatok eredményesek voltak, 12 800 példányt ejtettek el, nagyságrendekkel többet, mint a korábbi években. Gímszarvasból 5600 került terítékre, őzből pedig 4900 példány. Az év során több mint félezer őz hullott el, egy részüket orvvadászok ejtették el, de jelentős számban pusztultak el közlekedési balesetben is.
Lázár Attila kiemelte: részben a mezőgazdasági károk enyhítése miatt a megyei vadgazdálkodási tanács azt szeretné elérni, hogy tovább csökkenjen a nagyvadállomány Zalában, ezért a kilövési terveket is eszerint állították össze. A károk nagy részét a vaddisznók okozták, de a szélsőséges időjárási viszonyok miatt a nagy csapatokba verődött szarvasok is jelentős károkat okoztak. A megye keleti, északkeleti tartományában a gímszarvas állomány ugyan csökkenő tendenciát mutat, de a nagyobb erdőtömbökben, a klasszikus telelőhelyeken továbbra is jelentős a létszámuk.
A 2013-2014-es vadászati évben 12 ezer vaddisznó, 6 ezer gímszarvas és 5 500 őz elejtését tervezik.

ij

Címkék: vadászat, vadkárok, Zala

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 09. 10:26, kedd | Helyi

Csajok Miniben…, de nem úgy!

Beszélgetés Buza Zsuzsa rallyversenyzővel az 59. Mecsek Rally előtt.

2026. Május 28. 08:00, csütörtök | Helyi

Vitézy Dávid: újra elérhető az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer

Újra elérhető szerdától az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer (EMIG) - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook-oldalán.

2026. Május 24. 12:00, vasárnap | Helyi

Labdarúgó NB I - Robbie Keane távozik a Ferencvárostól

Távozik posztjáról Robbie Keane, a labdarúgó Fizz Ligában ezüstérmes Ferencváros vezetőedzője - adta hírül szombat délután a zöld-fehér klub a honlapján megjelent közleményben.

2026. Május 22. 11:00, péntek | Helyi

Varga Mihály: eredményesen működött az MNB az utóbbi több mint egy évben

Eredményesen működött az utóbbi több mint egy évben az alapfeladatai ellátására összpontosító Magyar Nemzeti Bank (MNB) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a Kell még mondanom valamit, Ildikó? podcast csütörtöki adásában.