Hírek
2011. Október 02. 07:41, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress
Alváshiány is okozhat Alzheimert?
A kutatók szerint nagy az esély arra, hogy az alváshiány is nagyban hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához.
Egy olyan fehérje szintje ugyanis, amely az eddigi kutatások szerint összefügg a betegség kialakulásával, éjjel, alvás közben csökken a kritikus szint alá - azonban ha az alvás elmarad, a fehérje felhalmozódik.
A megfigyelések szerint a béta-amiloid nevű fehérje, az agyi aktivitás egyik melléktermékének szintje nap közben emelkedik a szervezetben, alvás közben azonban ismét minimálisra csökken. Márpedig jelenleg ezt a fehérjét tartják az Alzheimer-kór markerének, így mennyisége utalhat a betegség jelenlétére - írja az Archives of Neurology.
Az Alzheimeres betegek esetében a béta-amiloid szintje állandó, és az alvás során sem csökken. Ez pedig éppen olyan, mint amikor egy egészséges ember nem alszik legalább napi 6 órát - ilyenkor ugyanis a jó egészségi állapotban lévő emberek szervezetében is magas szinten marad a fehérje.
Egy ideje már tisztában vagyunk azzal, hogy az alváshiány jelentősen befolyásolja a kognitív funkciókat, ez a mostani felfedezés azonban egészen új megvilágításba helyezi a kérdést. Bár az összefüggések érdekesek, egyelőre nincsen egyértelmű bizonyítékunk arra, hogy az alváshiány is okozhatja az Alzheimer-kór kialakulását - mondta dr. Stephen Duntley.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 28. 18:00, kedd | Belföld
Honvéd Vezérkar főnöke: a Magyar Honvédség tartalékos katonái bizonyították felkészültségüket
2026. Július 28. 14:00, kedd | Belföld
OGY - Megválasztották Sonnevend Pált alkotmánybírónak
A képviselők megválasztották Sonnevend Pált alkotmánybírónak az Országgyűlés hétfői ülésén.
2026. Július 28. 07:33, kedd | Belföld
Nagy Ervin: Hankó Balázs olyan szervezeteknek, rendezvényekre adott támogatást, amelyek a Fidesz kampányát segítették
Hankó Balázs sok-sok milliárd forintot osztott szét, több esetben olyan szervezeteknek vagy rendezvényekre, amelyek egyértelműen a Fidesz kampányát segítették -
2026. Július 28. 07:00, kedd | Belföld
Vitézy Dávid: tizenegy éve tart az ígérgetés a Szombathely-Körmend gyorsforgalmi út megépítéséről
Tizenegy éve tart az ígérgetés Vas megyében az M86-M87 Kőszeg-Szombathely-Körmend gyorsforgalmi út megépítéséről - közölte a közlekedési és beruházási miniszter hétfőn Facebook-oldalán.
