Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2013. November 19. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A kínai lazításnak kedvező gazdasági hatásai lesznek

A kínai lazításnak kedvező gazdasági hatásai lesznek

Markáns emelkedéssel kezdték a hetet az ázsiai tőzsdék, a pénteki bejelentéseknek köszönhetően, ugyanis körvonalazódni látszanak a kínai vezetés elképzelései a gazdasági reformok kapcsán. A kínai vezetők arra tettek ígéretet, hogy kiterjesztik a gazdák földhöz való jogait, ösztönzik a magánberuházásokat, sőt, enyhítenek a gyermekvállalási szabályon is.

A kínai pároknak abban az esetben lehet két gyermekük, ha bármelyikük egyke volt a családjában . Az 'egy gyerek' szabályt még 1976-ban azért találták ki, hogy megpróbálják visszaszorítani a szegénységet. A jövőben viszont azokban a családokban tehát, ahol az egyik szülő egyke, újabb gyereket vállalhatnak majd. A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének munkatársa, Szunomár Ágnes azt mondta a Gazdasági Rádiónak, ez nem jelenti azt, hogy demográfiai robbanás történne Kínában.

A kínai vezetés mindemellett tovább növelné a magánszektor szerepét a gazdaságban, vagyis több kisebb bankot, magántőke által finanszírozott pénzintézetet és külföldi befektetést engedélyezhetnek és szélesebb tulajdonjogokat adnának a farmeroknak. Kína megszünteti a munkával történő átnevelés intézményét is. Több tartomány saját hatáskörében már döntött az intézmények bezárásáról. A kínai vezetés az igazságszolgáltatás reformjának keretében határozott arról is, hogy tovább csökkentik a halálbüntetéssel büntethető bűncselekmények körét, és szigorúbban lépnek fel a vallatásoknál előforduló kényszer, a fizikai erőszak alkalmazása és a bizonyítékok törvénytelen megszerzése ellen. Peking változtatni kíván a jelenleg érvényes lakossági regisztrációs rendszeren. Az úgynevezett hukou-rendszer új szabályaival könnyebbé válik majd a városba költözés, a család, a gyermekek regisztrációja, ami feltétele például egyes egészségügyi szolgáltatásoknak, az oktatásnak, illetve a lakáshoz jutásnak.

A kínai vezetés az árak megállapításában és a gazdasági tervezésben nagyobb szerepet szán a piacnak, például a telekom, szállítási, és közműszolgáltatások terén és engednék a szabadabb ármegállapítást. Az állami vállalatok pedig a profitjuk minimum 30 százalékát be kell fizessék a költségvetésbe, és ebből jóléti intézkedéseket terveznek. Az egészségügyet is megreformálják, a társadalom biztosítás magánkórházi ellátást is fedezne. A pénzügyi szabályozásban is lazítanak, és lesz betétbiztosítás is. Gábler Gergely az Erste Befektetési Zrt vezető elemzője azt mondta ma reggel a Gazdasági Rádiónak, hogy Kína újabb méretes lépést tett a piacgazdaság irányába ez ösztönzőleg hathat a növekedésre, az egy gyerek szabály lazítása pedig a demográfiai bombát hivatott kezelni hiszen már most látszik, hogy durván öregszik a lakosság, egyre kevesebb a munkaképes korú. Valószínűleg a jóléti nyitás is emiatt van, minél több az idős, annál nagyobb szavuk van, és annál inkább igénylik a szociális hálót.

Gábler Gergely szerint a kínai vezetés megijedt, mert az elmúlt időkben látszottak jelei a lassulásnak 'ez ösztönzőleg hathat a növekedésre'. A vezető elemző úgy véli, a piacgazdaság és a hasonló lazítások hatékonyabbak, ezért hosszú távon ezeknek kedvező gazdasági hatásai lesznek. Már 10-20 éve tart ez a folyamat, hogy Kína egyre lazábban kezeli a centralizációt, ebben a folyamatban ez most egy fontos lépés. Gábler Gergely szerint már rég nem igazi kommunista gazdaságpolitika van Kínában, egyre inkább hasonlít egy igazi kapitalista rendszerre

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 25. 06:00, csütörtök | Külföld

Joe Biden aláírta az Ukrajna hatvanmilliárd dolláros biztonsági támogatásáról szóló törvényt

Joe Biden elnök aláírta és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.

2024. Április 24. 14:29, szerda | Külföld

Kínában tárgyal Szijjártó Péter

A világ súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, immár több mint két éve tombol az ukrajnai háború, ezért fontos lenne felerősíteni azok hangját, akik a mielőbbi béke pártján állnak

2024. Április 20. 09:44, szombat | Külföld

Megérkeztek az erdélyi Aranyosgyéresre a Norvégiából beszerzett első F-16-os harci repülők

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F-16-os harci repülő - közölte pénteken a román védelmi minisztérium (MAPN).